Kulturalny rok

Minął kolejny rok wydarzeń zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Teatr Zdrojowy-Centrum Kultury i Promocji zadbał zarówno o bogatą ofertę dla mieszkańców i gości Polanicy-Zdroju.

Tradycyjnie pierwszy dzień Nowego Roku powitaliśmy z niezwykłą elegancją. Karnawałowa Gala Noworoczna z udziałem solistów Teatru Wielkiego w Łodzi – sopranistki Aleksandry Borkiewicz i tenora Dawida Kwiecińskiego, którym towarzyszył zespół muzyczny Bogna Band i tancerze łódzkich scen baletowych, przyciągnęła miłośników arii operowych i operetkowych. W feryjnym programie znalazły się propozycje dla dzieci, jak i dorosłych. Dzieci mogły wziąć udział w licznych zajęciach teatralnych, tanecznych, plastycznych i sportowych. Czas zimowego odpoczynku rozpoczęliśmy od spektaklu dedykowanego młodym widzom „Matka Natura i jej niesforny gość” połączonego z warsztatami teatralnymi, a 2 lutego starsi widzowie mogli podziwiać na scenie gwiazdorskie trio. Andrzej Grabowski, Jan Peszek i Mikołaj Grabowski swój kunszt aktorski zaprezentowali w spektaklu „Scenariusz dla trzech aktorów”. Luty upłynął nam też pod znakiem dobrego filmu. Zima Filmowa w Hrabstwie Kłodzkim zgromadziła licznych kinomaniaków, w ramach Kalejdoskopu Filmowego (odbywającego się w każdą środę) można było zobaczyć filmy o miłości.

Marzec to czas kobiet. W naszym teatrze kobiety świętowały bardzo długo. Zaczęliśmy spektaklem „Jak nie oszaleć z facetem”. Licznie zgromadzone na widowni kobiety (i nie tylko, bo mężczyzn też nie brakowało) bawił do łez Piotr Pręgowski, któremu towarzyszyły znane też szerszej publiczności aktorki z serialu „Ranczo”: Dorota Chotecka-Pazura, Beata Olga Kowalska, Dorota Nowakowska, Anna Iberszer. Drugi dzień kobiecego świętowania był wypełniony spotkaniami z niezwykłymi Paniami. Pod hasłem Kobietovnia mogliśmy skorzystać z licznych warsztatów rozwojowych, które prowadziły mieszkanki naszego regionu. Były warsztaty treningów motywacyjnych i samorozwoju, makijażu, robienia „selfie”, opowieści himalaistki, wykłady o zdrowej skórze, dietach. Pierwsze dni wiosny powitaliśmy barwnie, wielokulturowo, wielowymiarowo, bowiem pod koniec marca gościliśmy uzdolnioną młodzież, która prezentowała swoje umiejętności i pasję podczas Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Talentów”.

W kwietniu byliśmy organizatorami XXII Spotkań Tradycji Wielkanocnych na Ziemi Kłodzkiej. Uroczystości towarzyszył kiermasz pięknych ozdób świątecznych i pysznych potraw wielkanocnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. W trakcie imprezy odbyły się występy artystyczne oraz prelekcje o tradycjach wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej. Maj obfitował nam zarówno w wydarzenia sportowe i artystyczne. W pierwszomajowe popołudnie w Muszli Koncertowej bawił nas Andrzej Grabowski, 3 maja zaś wystąpiła Katarzyna Groniec. Kolejny weekend dedykowany był fanom dwóch kółek i biegów górskich. Zawodnicy Bike Maratonu stanęli w szranki na dystansach: GIGA (75 km, 1700 m przewyższenia), MEGA (51 km) i MINI (w Polanicy 26 km). Superbieg był w tym roku bardzo trudny, pogoda nie rozpieszczała, było dosyć zimno i deszczowo, ale to nie przeszkodziło miłośnikom biegów, stanąć na starcie i mierzyć się z błotem i trudnymi górskimi szlakami, pokonując trasy na 10 i 21 km. Półmaraton Górski Polanica-Zdrój i Dziesiątka Staropolanki odbyły się po raz 3 i z roku na rok liczba uczestników rośnie. Ciekawą propozycją był wernisaż wystawy prac Sławomira Łuczyńskiego – polskiego rysownika, karykaturzysty i ilustratora. Gatunkiem uprawianym przez rysownika jest satyra obyczajowa, której tematyka obejmuje mechanizmy władzy, codzienność w społeczeństwie. Dzień Matki w tym roku zgrał się z XXI Regionalnymi Spotkaniami Zespołów Artystycznych OSP. Podczas tego popołudnia odbyła się prezentacja amatorskich zespołów artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych RP w muszli koncertowej. W malowniczej scenerii parkowej mieliśmy okazję posłuchać i pooglądać: Orkiestry Dętej OSP z Pcimia, Chóru Sołtysów im. Piotra Ćwichuły z Kłodzka, Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie” z Wrzosowa i Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” z Krynicy-Zdroju, ten ostatni zabrał nas do magicznego świata tańca, prezentując najpiękniejsze fragmenty baletowe światowego dorobku kompozytorów muzyki klasycznej. Młode artystki zachwyciły różnorodnością strojów oraz niezwykle dopracowanymi układami tanecznymi.

Zespół Future Folk wraz z energetycznym wokalistą Stanisławem Karpielem-Bułecką rozgrzał publiczność bardziej niż czerwcowe słońce. To właśnie ten znany polski zespół otworzył szereg wydarzeń podczas Zjazdu Polaniczan. Bawił nas Kabaret Skeczów Męczących, uroczyście obchodziliśmy Noc Kupały, było wspólne wyplatanie wianków i parada świętojańska oraz koncert folkowej grupy Korjen, która zaprezentowała się w międzynarodowym składzie. Zainaugurowany został Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, na który złożyło się 6 letnich koncertów. Swoje święto mieli też miłośnicy zwierząt, na drugą edycję Zwierzoozdroju przybyli licznie ze swoimi pupilami. Na czerwonym dywanie prezentowały się psy, koty, żółwie, świnki morskie, były porady weterynaryjne i ciekawe prelekcje. Czerwcowe propozycje zamknęła Kapela Alegancka, która zabrała nas w świat międzywojennej Warszawy.

Aktywnie wkroczyliśmy w wakacje, bowiem otworzyliś-my je Pucharem Polski Nordic Walking. Sportowcy stanęli w szranki na trasie 5, 10 i 21 km. Komu było mało sportowych wrażeń, mógł po południu ponownie stanąć na linii startu w I Polanickim Biegu NiedŹwiedzia, który był istną nowością, a zyskał w oczach biegaczy, którzy chwalili trasę i zapowiadali starty w przyszłym roku. W lipcowym kalendarzu znalazły się Pejzaże Kulinarne Polanicy. To druga edycja festiwalu, która w tym roku została poszerzona o bitwy szefów kuchni polanickich restauracji, degustacje, koncerty, wykłady. Był też live cooking, podczas którego konkurowali ze sobą Burmistrz Polanicy-Zdroju i Janek Sowiński – uczestnik programu Masterchef Junior. Pierwszy miesiąc wakacji zamknęliśmy Latem Filmowym i tu nowość: na plenerowy pokaz przenieśliśmy się tym razem do Parku Szachowego. Całość zwieńczył koncert w rytmach reggae zespołu Szuszmiszmegele.

Sierpień upłynął nam w towarzystwie muzyki klasycznej: odbyły się 2 koncerty organowe i jeden w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. Mogliśmy zachwycić się pięknymi tancerkami podczas wieczoru, w którym prezentowały tańce z różnych stron świata. „Cud miód” to impreza, która też na stałe wpisała się w wakacyjną ofertę i tu nie zabrakło wykładów na temat leczniczych właściwości miodu, warsztatów dla dzieci, koncertów zespołów ludowych. Koniec letniego odpoczynku to czas najstarszego szachowego święta. 55. Festiwal Szachowy im. A. Rubinsteina znów przywiał do naszego miasta z różnych stron kraju i świata wielbicieli tej królewskiej gry.

Nie lada gratką dla miłośników gier planszowych i dla tych, którzy chcieli poznać świat fantazji, przygód i magii był Stark Expo – czyli pierwszy konwent gier planszowych w Teatrze Zdrojowym, który trwał 4 dni. Wrzesień to oczywiście czas najbarwniejszego polanickiego festiwalu.W tym roku obchodziliśmy 20-lecie Międzynarodowego Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”. Oczywiście barwne występy zespołów sprawiły, że teatr pękał w szwach.

Jesienny czas przyniósł nam dwie nowe imprezy: Streetball-Zdrój, czyli pierwsze zawody w streetballa. W zamierzeniu streetball powinien być rozgrywany na nawierzchni asfaltowej, jednak pogoda uniemożliwiła zorganizowanie turnieju w Parku Zdrojowym. Zawody przeniesiono do hali przy SP2. DJ-em imprezy był Hirek Wrona, a za komentarze odpowiadał dziennikarz Canal+ Michał Łopaciński. Drugą nowością było Grzybów-Zdroje, czyli I polanickie grzybobranie. Imprezie towarzyszyła rodzinna gra miejska: W poszukiwaniu „Czerwonego Kapturka”. Były pokazy livecooking, prelekcje na temat grzybów, warsztaty rękodzieła leśnego, konkursy: na nalewkę z owoców leśnych i najładniejsze okazy grzybowe. To wszystko we współpracy z Nadleśnictwem „Zdroje”.

Nie da się ukryć, że imprezą, na którą wszyscy czekają, jest Festiwal Marii Czubaszek „Cały Kazio”, który to po raz 6. odbywał się w Polanicy. Alicja Majewska, Joanna Kołaczkowska, Dorota Barova, Włodzimierz Korcz, Błażej Król, Krzysztof Zalewski, Zbigniew Zamachowski, Kabaret Fifa Rafa, Artur Andrus, Hirek Wrona, zespół Lao Che – to gwiazdy, które wystąpiły podczas tegorocznej edycji. Nie zabrakło imprez towarzyszących: Klubu Książki Rozumnej, Turnieju Scrabbli z udziałem gwiazd, Salonu Poezji. Należy dodać, że bilety wyprzedały się na długo, długo przed… Listopad to czas Festiwalu Poezji. Na Międzynarodowym Festiwalu Poezji Poeci bez Granic im. Andrzeja Bartyńskiego gościli poeci z Polski, Grecji, Bangladeszu, Ukrainy, Wietnamu i USA.

W grudniu też nie zwalnialiśmy tempa. W teatrze odbywały się liczne jasełka przygotowane przez polanickie szkoły, było Spotkanie z Mikołajem dedykowane najmłodszym dzieciom, oczywiście Kalejdoskop Filmowy związany z tematyką świąteczną. „Idą Święta. II Polanickie Kolędowanie” to impreza, która na stałe wpisała się w grudniowe wydarzenia. Nie zabrakło na niej warsztatów rękodzieła, nauki lepienia pierogów wraz z polanickim Klubem Seniora, występów uczniów z polanickich szkół, koncertów. Kropkę nad i w 2019 r. postawiliśmy koncertem kolęd wraz z ludowym zespołem Tarnawiczanki ze Starego Waliszowa.

Emilia Janowska
foto: TZ-CKiP