Polanica-Zdrój. Pierwsze dni… pierwsze lata

Rzecz o wspomnieniach pionierów i o pionierach. Uzupełniona i rozszerzona tematycznie o wycinki prasowe z lat 1946-1951 wersja wydawnictwa TMP „Zakochani w Polanicy” pod redakcją Bolesława Jaśkiewicza. Publikacja ta przenosi nas w czasie do wczesnych lat powojennej historii naszej „małej Ojczyzny” – Polanicy-Zdroju.

Po zakończeniu okrutnej wojny do Puszczykowa, bo taka była pierwsza polska nazwa miasta, przybywają z różnych stron osiedleńcy. Podejmują trud budowania, często na nowo, swojego życia, tworzenia polskiej rzeczywistości. Ich zmagania, skomplikowane losy, znajdują wyraz w zaprezentowanych na stronach tego wydawnictwa wspomnieniach konkretnych osób i w wycinkach powojennej prasy. Odnajdziemy w nich atmosferę tamtych dni, ludzkie charaktery i dylematy, wolę przetrwania w nowym miejscu, a przede wszystkim pracowitość.

Im wszystkim poświęcamy tę publikację, składając należny hołd, dozgonną wdzięczność i szacunek. Trud zaowocował. Z efektów ich wysiłku korzystamy do dziś. Polanica-Zdrój jest piękna i rozwija się niewątpliwie dzięki tym, którzy kładli podwaliny jej polskiego bytu.

W części pierwszej znajdują się osobiste wspomnienia osób, które bez wątpienia przyczyniły się do budowania polskości naszego miasta. Osób, które po wojnie były tu pierwsze. Część druga, to zbiór wspomnień potomków pierwszych polskich mieszkańców Polanicy-Zdroju. Znajdują się tu teksty prezentowane w prasie lokalnej i wydawnictwach dotyczących naszego miasta, traktujące o osobach, które niewątpliwie miały wpływ na kształt współczesnej Polanicy. Na trzecią część składają się wycinki z powojennej prasy ogólnopolskiej, w przedruku których zachowano pisownię oryginalną. Najczęściej pokazują one obraz tego, jak istotny był wypoczynek w kurorcie dla ludzi pracy. Niektóre z nich mogą być uznane za dyskusyjne, jednak pokazują ówczesne podejście do nowej, powojennej, rzeczywistości na ziemiach zachodnich.

Nie udałoby nam się wydać tej książki bez dotacji przyznanej przez Gminę Polanica-Zdrój. Dziękujemy!

Książka dostępna w Informacji Turystycznej w Polanicy-Zdroju oraz w księgarniach internetowych.