Nasze miasto, Polanica-Zdrój, ma wiele oblicz. Kto nas odwiedził wie, że jest piękna, klimatyczna i niepowtarzalna. Zupełnie niedawno, w naszej przestrzeni miejskiej, pojawiły się figurki odlanych z brązu małych niedźwiadków.
Skąd się wzięły?
Z postacią niedźwiedzia związani jesteśmy od 1910 roku, kiedy to powstał symbol naszego miasta Niedźwiedź Polarny. Ustawiono go w miejscu najdalszego zasięgu lądolodu skandynawskiego na ziemi kłodzkiej. Dzisiaj nie ma rodziny, grupy turystycznej, pojedynczych osób, które będąc w Polanicy-Zdroju, nie odwiedziłyby „naszego misia”. Nasz miś weteran znajduje się w Parku Leśnym, na wysokim postumencie, naturalnej wielkości, dostojny, od ponad stu lat niestrudzenie pozuje do zdjęć z odwiedzającymi nas gośćmi.
Kolejny miś, to powstała, na podstawie kamiennej figury z Parku Leśnego, statuetka „Polanickiego Niedźwiedzia”, która jest wręczana osobom, instytucjom, właścicielom obiektów, którzy na różne sposoby przysłużyli się naszemu miastu. Od 2011 r. wręczono 46 takich statuetek. Wyróżnienie to przyznaje kapituła, złożona z członków Zarządu TMP i Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Polanicy-Zdroju. Tego Misia możemy zobaczyć w siedzibie Towarzystwa Miłośników Polanicy, w kawiarni Art Cafe. Autorem projektu jest Jan Stypuła.
W grudniu 2020 r. gmina Polanica-Zdrój, wraz z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ogłosiły konkurs skierowany do studentów na wykonanie modelu rzeźby niedźwiedzia. Nagrodę główną otrzymała Karolina Konieczny i to jej autorstwa jest większość naszych „małych”, ale bardzo atrakcyjnych niedźwiadków.
Pierwsza figurka, Misia pijącego wodę z tzw. pijałki, pojawiła się przed wejściem do Pijalni Wód Mineralnych w 2022 roku. Odsłoniła ją Monika Pyrek podczas Festiwalu Sportu „Na Zdrowie”. Towarzyszyli jej przedstawiciele władz burmistrz Mateusz Jellin i zastępca burmistrza Agata Winnicka oraz członkowie Towarzystwa Miłośników Polanicy z prezesem Edwardem Wojciechowskim.
Kolejny Miś z mikrofonem, od października 2022 r., stoi przed budynkiem Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. Odsłonił go Hirek Wrona w towarzystwie władz miasta, członków TMP i dyrektor Teatru Zdrojowego Centrum Kultury i Promocji – Justyny Kuban, podczas Festiwalu im. Marii Czubaszek i Wojciecha Karolaka „Cały Kazio”.
Następnie powitaliśmy w Parku Szachowym dwa misie rozgrywające szachową partię. Od 1963 r. odbywa się w Polanicy-Zdroju Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina. Misie „szachiści” odsłonięte zostały w roku 2022 podczas kolejnej edycji Festiwalu przez przedstawicieli polanickich władz, Mateusza Jellina – burmistrza oraz Marleny Runiewicz-Wac – Przewodniczącej Rady Miejskiej oraz Aleksandra Sokólskiego – prezesa Dolnośląskiego Związku Szachowego.
Piąty miś został przygotowany z okazji 50-lecia istnienia Towarzystwa Miłośników Polanicy i ten niedźwiadek, jako jedyny do tej pory, jest autorstwa Wojciecha Batko. Ustawiony został przy Deptaku, przed kawiarnią „Art Cafe”, gdzie mieści się siedziba Towarzystwa. Został odsłonięty 27 października 2023 r. przez władze miejskie, członków TMP, Jarosława Michalczuka i gości z Kartuz – miasta partnerskiego Polanicy-Zdroju – burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego i prezesa Towarzystwa Miłośników Kartuz Tadeusza Morynia.
Kolejne dwie figurki, szósta i siódma – przyjaciele patrona żłobka – znajdują się w miejscu wyjątkowym, przed Przedszkolem Publicznym nr 1 oraz Żłobkiem Publicznym im. Misia Wojtka. Są to postacie beztrosko bawiące się klockami, zupełnie jak nasze maluchy.
Koniecznie trzeba jeszcze powiedzieć, że nikt nie przechodzi obok naszych misiów obojętnie. Od pierwszych dni swojej rezydencji w Polanicy-Zdroju są obiektem zachwytu i podziwu, wywołują zainteresowanie i radość na twarzach dzieci oraz refleksję u dorosłych. Te małe postacie mówią o naszej historii i dniu dzisiejszym.
Niewątpliwie, 30-centymetrowe odlane z brązu figurki niedźwiadków, stają się kolejną wizytówką naszego miasta.
Zapraszamy na spacer po Polanicy-Zdroju SZLAKIEM POLANICKICH NIEDŹWIADKÓW.
Anna Stępek